O nas

Czterogłosowy Chór Mieszany „Millenium” powstał w listopadzie 1999 roku z inicjatywy ks. prałata Andrzeja Raszpli, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Zespół zorganizowała i do dziś prowadzi Małgorzata Wiłkomirska. Pierwsza próba odbyła się 23 listopada, a już po miesiącu Chór wystąpił publicznie na Pasterce. Nazwę Millenium zaproponował ks. Proboszcz dla uczczenia Jubileuszowego Roku 2000.

Repertuar Chóru składa się z utworów o charakterze religijnym od Bacha i Haendla, poprzez Haydna, Mozarta, Beethovena, Verdiego do współczesności. Podstawową funkcją jest oprawa nabożeństw. Dlatego znaczącą pozycję w repertuarze zajmują utwory związane z okresami roku liturgicznego : Adwentem, Bożym Narodzeniem, Wielkim Postem, Wielkanocą. A  także pieśni maryjne, eucharystyczne i in.

W marcu 2009 roku Chór Millenium został przyjęty do Związku Chórów Kościelnych w Polsce CEACYLIANUM, (obecnie Federacja CAECYLIANUM), działającego przy Sekretariacie Episkopatu Polski,  przez co uzyskał osobowość prawną i status organizacji pożytku publicznego. Millenium należy do Oddziału I Federacji w Warszawie.

W listopadzie 2009 roku Chór obchodził dziesiątą rocznicę powstania. W dowód uznania dla pracy zespołu  Biskup Świdnicki  ks. profesor dr hab. Ignacy Dec odznaczył chór Millenium  Orderem  św. Stanisława, najwyższym odznaczeniem diecezji świdnickiej. Prowadząca Chór Małgorzata Wiłkomirska została uhonorowana Pierścieniem św. Stanisława.   Uroczystość wręczenia tych odznaczeń uświetnił swoją obecnością goszczący w naszej świątyni ks.Joachim  kardynał Meissner – arcybiskup Kolonii ( Niemcy).

We wrześniu 2011 roku z okazji 30 - lecia powołania  parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu chór Millenium wydał swoją pierwszą płytę - „Hymnus”, na której znalazło się 14 utworów związanych tematycznie z jubileuszem parafii. Tytuł płyty został wzięty z pieśni skomponowanej przez Józefa Wiłkomirskiego specjalnie dla chóru Millenium.

Chór Millenium śpiewa także poza swoją parafią w czasie różnych uroczystości religijnych i świeckich.

Z udziałem Chóru odbyły się uroczyste msze św.:

10 kwietnia 2010 Chór śpiewał w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach na zakończenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach diecezji świdnickiej.

14 września 2010 oprawa mszy św. w intencji podniesienia do godności Kolegiaty kościoła pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu i odpustu miejskiego w dniu patronki miasta Wałbrzycha  Matki Bożej Bolesnej

Listopad 2010 i Październik 2011 Chór śpiewał na mszy świętej w Katedrze Świdnickiej inaugurującej rok akademicki na Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy

Sierpień 2011 msza odpustowa w parafii Sulistrowice koło Sobótki

13 listopada 2011 oprawa mszy św. transmitowanej przez Telewizję Polonia ze strzegomskiej  Bazyliki św.św. Piotra i Pawła

Chór śpiewał także:

- październik  2005 i 2010 roku - koncerty charytatywne w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie”.

- kwiecień 2006 – koncert pieśni eucharystycznych w Katedrze Świdnickiej w  ramach Świdnickich Spotkań Muzycznych;

-  luty 2007 – koncert kolędowy w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu w  ramach Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych;

- maj 2007   – udział w  Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Hradec Kralove w Czechach,

- czerwiec 2008  – koncert na zakończenie i podsumowanie Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej w Udaninie;

-  październik 2008  - udział w koncercie finałowym w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu im. Ignacego Reimanna w Krosnowicach;

-  październik 2009 - koncert w ramach Koncertu Trzech Kultur w Jedlinie Zdroju;

- grudzień 2009 - 2 koncerty kolędowe w Berlinie;

- listopad 2010 - udział w Ogólnokrajowym Przeglądzie Chórów Caecylianum w Archikatedrze pw. Św. Jana w Warszawie.

- grudzień 2010 - koncert kolędowy dla pensjonariuszy i ich rodzin oraz pracowników  Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu;

Co roku, w dniu św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, Chór bierze udział w spotkaniach chórów Diecezji Legnickiej. Również co roku  we wrześniu śpiewa na spotkaniach chórów „Beati Cantores”, organizowanych przez Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu.

Już dwukrotnie ( styczeń 2011, styczeń 2012) Chór był gospodarzem koncertów „Kolędy różnych narodów”,  które odbywają się w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu na zakończenie okresu bożonarodzeniowego.